Universal Pipette Tips
Disposable pipette tips designed to fit single and multichannel pipettes from most manufacturers; offer acceptable performance compared to pipette specific tips and can be used with a variety of pipette models.
Single-use universal pipette tips are designed for compatibility with most mechanical and electronic single and multichannel pipettors.
Universal pipette tips are available in a range of types, sizes, colors, styles, and packaging configurations and may be designed for specific purposes or tasks.
- Capacity or volume based on the pipettor size
- Filters to reduce contamination and cross-contamination
- Color
- Sterility or autoclavability
- Tip style: beveled, tapered, wide bore, round, flat, or gel-loading
- Length: short or extended
- Purity: metal-free or DNase-, RNase-, ATP-, Bioburden-, PCR inhibitor-, endotoxin-, or pyrogen-free for genomic and biologic applications
- Surface treatments to reduce retention
- Packaging options to help facilitate re-stocking or eliminate waste
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (108)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (9)
- (4)
- (7)
- (1)
- (1)
- (5)
- (6)
- (8)
- (36)
- (5)
- (36)
- (1)
- (9)
- (3)
- (2)
- (4)
- (8)
- (8)
- (3)
- (7)
- (148)
- (1)
- (26)
- (179)
- (4)
- (6)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (30)
- (1)
- (65)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (7)
- (152)
- (1)
- (2)
- (19)
- (36)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (11)
- (41)
- (2)
- (2)
- (1)
- (56)
- (1)
- (1)
- (4)
- (26)
- (191)
- (8)
- (16)
- (2)
- (70)
- (6)
- (1)
- (5)
- (7)
- (5)
- (12)
- (2)
- (5)
- (1)
- (37)
- (5)
- (39)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (5)
- (746)
- (4)
- (808)
- (7)
- (80)
- (533)
- (2)
- (186)
- (8)
- (4)
- (16)
- (24)
- (1)
- (7)
- (3)
- (412)
- (7)
- (4)
- (28)
- (1)
- (21)
- (2)
- (8)
- (1)
- (130)
- (32)
- (25)
- (42)
- (180)
- (27)
- (218)
- (36)
- (11)
- (27)
- (15)
- (636)
- (2)
- (25)
- (1)
- (2)
- (1)
- (174)
- (1)
- (6)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (142)
- (1)
- (1)
- (29)
- (3)
- (67)
- (212)
- (5)
- (166)
- (103)
- (8)
- (33)
- (39)
- (11)
- (2)
- (213)
- (8)
- (1)
- (10)
- (10)
- (111)
- (3)
- (1)
- (17)
- (25)
- (27)
- (4)
- (97)
- (1)
- (3)
- (11)
- (281)
- (9)
- (1)
- (4)
- (1)
- (252)
- (33)
- (6)
- (6)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ SureOne™ Micropoint Nano Pipette Tips, Universal Fit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For use with micro volume pipetters
| Tip Style | Micro Point |
|---|---|
| Color | Natural |
| Product Line | SureOne |
Fisherbrand™ SureOne™ Low Retention Non-Filtered Pipette Tips, 300 μL, Extended Length
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ SureOne™ Low Retention Pipette Tips successfully minimize the formation of liquid films and build up on tip walls during dispensing, which provides maximum sample recovery and reproducibility.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Tip Style | Low Retention,Extended Length,Micro Point,Finely Tapered,Conical |
| Length (Metric) | 58 mm |
| Color | Natural |
| Length (English) | 2.3 in. |
| Volume (Metric) | 300 μL |
| Filtered | Non-filtered |
| Material | Polypropylene |
| Storage Requirements | Ambient |
| Accuracy | 1.0 to 4.6% |
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
| Product Type | Pipette Tip |
| Precision | 0.3 to 1.5% |
| Rack Color | Blue |
| Graduated | Yes |
| Features | Low Retention Technology, Ultra Clear Resin |
| Graduations | 10 μL, 50 μL, 100 μL, 200 μL |
| Product Line | SureOne |
Fisherbrand™ Standardization Pipet Tips: 1–200μL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Premium virgin polypropylene resin and advanced molding methods produce a superior, high-quality pipet tip
| Tip Style | Universal |
|---|---|
| Length (Metric) | 5cm |
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
| Color | Natural |
| Length (English) | 2 in. |
| Volume (Metric) | 1 to 200 μL |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ SureOne™ Beveled Pipette Tips, Universal Fit, Without Graduations
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers a full line of universal fit beveled pipet tips
| Clean Claims | DNase, RNase, and DNA Free |
|---|---|
| Tip Style | Beveled |
| Format | Bulk |
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
| Volume (Metric) | 1 to 200 μL |
| Graduated | No |
| Filtered | Non-filtered |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | SureOne |
Fisherbrand™ Standardization Pipet Tips: 500–1300μL
Premium virgin polypropylene resin and advanced molding methods produce a superior, high-quality pipet tip
Invitrogen™ RNase-free Tips, 200 μL size
Barrier tips prevent cross-contamination of samples by means of an aerosol filter.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gilson™ EXPERTTM Universal Fit Standard Pipette Tips
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Feature patented, low-retention polymer that creates a hydrophobic surface to minimize sample binding while dispensing
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Tip Style | Standard |
| Shape | Conical |
| Description | Standard Pipette Tips |
| Color | Clear |
| Filtered | Non-filtered |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Pipetting |
| Clean Claims | RNase free, DNase free, Human DNA free, Endotoxins free, PCR Inhibitors free |
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
| Product Type | Air Displacement Tips |
| Packaging | Racked |
| Graduated | Yes |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | EXPERT |
Corning™ DeckWorks™ Reload Systems with Standard Tips
Packaged in transparent trays for easy tip identification. Corning™ Deckworks™ Reload Systems with Standard Tips provide convenient and economical reloading of durable hinged racks
| Tip Style | Round |
|---|---|
| Packaging | Reload system |
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | DeckWorks |
Sartorius Optifit 10 to 1000μL Wide Bore Tips, Single Trays
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The perfect match for your pipetter
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Tip Style | Standard |
| Length (Metric) | 6.85cm |
| Color | Blue |
| Color Code | Blue |
| Length (English) | 2.69 in. |
| Volume (Metric) | 1000 μL |
| Filtered | Non-filtered |
| Material | Polypropylene |
| Clean Claims | DNase, RNase, ATP, and Endotoxin Free |
| Format | Rack |
| For Use With (Equipment) | Sartorius Picus,Sartorius eLINE,Sartorius mLINE,Sartorius Proline Plus |
| Product Type | Non-filtered Tips |
| Graduated | No |
| Certifications/Compliance | CE, ISO 9001, ISO 13485 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Optifit |
Corning™ Microvolume Pipet Tips, Nonsterile
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provide accurate, reliable performance in the stated volume range
| Clean Claims | DNase, RNase, and Pyrogen free |
|---|---|
| Tip Style | Microvolume,Round |
| Color | Natural |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
Axygen™ 1000 μL Universal Pipetter Tips: Bevelled
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Compatible with most popular brands of pipettes
| Clean Claims | DNase, RNase, and Pyrogen free |
|---|---|
| Tip Style | Beveled,Universal |
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
| Volume (Metric) | 100 to 1000 μL |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
Sartorius Optifit 50 to 1200μL Tips, Single Refill Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The perfect match for your pipetter
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Tip Style | Standard |
| Length (Metric) | 7.15cm |
| Color | Purple |
| Color Code | Purple |
| Length (English) | 2.81 in. |
| Volume (Metric) | 1200 μL |
| Quantity | Refill Pack |
| Filtered | Non-filtered |
| Material | Polypropylene |
| Clean Claims | DNase, RNase, ATP, and Endotoxin Free |
| Format | Refill |
| For Use With (Equipment) | Sartorius Picus,Sartorius eLINE,Sartorius mLINE,Sartorius Proline Plus |
| Product Type | Non-filtered Tips |
| Graduated | No |
| Certifications/Compliance | CE, ISO 9001, ISO 13485 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Optifit |
Axygen™ MultiRack Racked Tips
MultiRack tip system has been engineered to fit most of the pipettors in the market. It is an interchangeable complete system offered in Bulk, Racked, Filter and Reload packaging styles to meet the variety of needs in the lab setting.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Hinged Rack |
| Packaging | Hinged rack |
| Graduated | Yes |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | ISO 13845 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | MultiRack |
Corning™ DeckWorks™ Low Binding Hinged Rack Barrier Tips
Features an inert, high-density polyethylene barrier to eliminate aerosol carryover contamination during critical pipetting procedures
| Tip Style | Low Retention,Round |
|---|---|
| Format | Hinged Rack |
| Color | Natural |
| Packaging | Rack |
| Graduated | Yes |
| Filtered | Filtered |
| Material | HDPE |
| For Use With (Application) | Used for quantitative assays in which sample binding can significantly alter results |
| Sterility | Sterile |
| Product Line | DeckWorks |
Thermo Scientific™ ART™ Non-Filtered Standard Hinged Rack Pipette Tips
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Access tips one-handed with this versatile hinged rack, which is designed for the way you work.
| Clean Claims | DNase, RNase, DNA, ATP and Endotoxin Free |
|---|---|
| Format | Hinged Rack |
| Color | Natural |
| Model | ART Non-filtered |
| Filtered | Non-filtered |
| Product Line | ART |